Vörösiszap - halhelyzet
Győr-gyirmót, 2010. október 7.
Egy helyi halász mutat egy a vörösiszap-szennyeződés rendkívül magas pH-értéke miatt elpusztult, emberi fogyasztásra alkalmatlan halat Gyirmot és Koroncó között a Marcal folyónál
MTI Fotó: Győri Károly
A Marcalon csütörtökön délben leálltak a haltetemek begyűjtésével Koroncónál, mert már annyira kevés volt a "fogás" - jelentette az MTI tudósítója a helyszínről. "Ennyi hal volt, elvitte a méreg, most már csak víz jön" - nyugtázta a hatóság illetékesének bejelentését az egyik helyi halász. Az egyik halász elmondta: este "érkeztek" az első tetemek, de a nagyobbak - pontyok, csukák - az éjszaka értek Koroncóhoz, reggel óta csak apróhalat emeltek ki. Azt gyanítják, vagy feljebb már a partra került a tetemek többsége, vagy még víz alatt vannak, így azokat nem venni észre.
Pusztulása előtt a Marcal aránylag sekély, sok helyen iszapos, eléggé szabályozott folyócska volt, ahol főleg domolykót, csukát, keszegféléket és kárászt lehetett zsákmányolni.
MTI Fotó: Győri Károly
A Marcal sajnos halott folyó
Fotó: AFP Kisbenedek Attila
A szennyeződés csütörtök hajnalra elérte Győrt. A Radó-sziget partján és a túlsó oldalon is több haltetemet rakott le az ár. Törpeharcsák, keszegek, csukák vergődtek a szennyezett Rábában.
Az életükért küzdő halak a szélvízbe menekültek
![]() |
Haltetemek a győri Rába-kettős híd és a Petőfi híd közötti partszakaszon. Fotók: Takács Zsolt |